Autostop- Pravidla bezpečného stopování

24.05.2010 12:23

"Pomalu ze všech stran slýchávám jak je stopování nebezpečné a že ho raději nemám provozovat. Ale skoro nikdo z mého okolí mě nebyl  schopný povědět co dělat pro to abych se vyvaroval některým nepříjemným situacím a co dělat v případě že nastanou. A právě pro lidi, kteří si kladli podobnou otázku jako já, je tento článek právě určen. "

Celý článek bych rozdělil do takových podskupin, kterým se budu věnovat posléze.

  1. Bezpečně ve dvou, rychleji v "jednom"
  2. Kde si sednout a proč?
  3. Výběr řidiče a posádky, tuším nekalé jednání řidiče co dělat?
  4. Kdy je nejlepší stopovat?
  5. Zavazadla, Komunikace, Trasa
  6. Holky

1. Bezpečně ve dvou, rychleji v "jednom"

Již z názvu vypovídá o co půjde. Jde o to že pokud jste dva, pokaždé může ten druhý pomoci v případě nebezpečí. V případě zranění může poskytnou první pomoc, může zavolat pomoc v případě že je potřeba a taktéž muže v připadě nekalého chování řidiče nebo dokonce fizickému napadení spolucestovatele pomoci. Samozřejmě né každý si do auta veme dva lidi, tudíž ve dvou se cestuje pomaleji než-li když člověk stopuje sám.

2. Kde si sednout a proč?

V případě že řidič jede v autě sám, tak samozřejmě volíme přední sedadlo spolujezdce, abychom mohli komunikovat po cestě s řidičem a dělat mu společnost. Pokud v autě sám nejede, tak volíme místo nejlépe za předním sedadlem spolujezdce a proč vlastně tam? Je to z důvodu pocitu řidiče, protože v případě že bychom sedávali za něj tak může mít pocit "nebezpečí" napadení ze zadu.

3. Výběr řidiče a posádky, tuším nekalé jednání řidiče co dělat?

Sami si určujete kdo vás poveze a kdo s vámi v autě pojede, v případě že se vám osazenstvo automobilu nezdá, můžete jej odmítnout ještě před tím než do něj nastoupíte. Třeba se slovy že jede jinam než potřebujete. Rozhodně není zrovna bezpečné nastupovat do auta, ve kterém sedí lidi vám podezřelí již od pohledu. No a co dělat v případě že prostě někoho neodhadnete a nastanou nějaké komplikace? Je vhodné se zmínit, že jste rádi, že jste ho stopli, že máte schůzku s přáteli, kteří na vás čekají. Tzn.případně by vás někdo hledal. Nebo že v celém pruběhu cesty informujete někoho o místě kde se nacházíte atd. Pokud se opravdu necítíte jistě. Pošlete někomu sms s co nejpodrobnějším popisem situace. Nacházím se tady a tady, jedu v takovém aute, takové barvy. Řidič vypadá takto, něco se děje,pokud se do xx minut neozvu, zavolej pomoc. V úplně nejhorším hned volejte pomoc. Můžete se také pokusit zastavit vozidlo a utéct. Například vyřadit rychlost, zatáhnout ruční brzdu, strhnout volant a pokud se vám podaří auto zpomalit, tak vyskočit, utéct a hned volat mobilem či jinak o pomoc.

4. Kdy je nejlepší stopovat?

Nejvhodnější je to v pracovní dny a za světla. Ve všední dny jezdí pravidelní řidiči, kteří berou stopaře pravděpodobně dlouhodobě. V noci se vás budou řidiči bát a také budete mít měnší šanci sehnat pomoc pokud se dostanete do potíží.

5. Zavazadla, Komunikace, Trasa

Doporučuji si svá zavadla nechat na dohled očí nejlépe na klíně, pokud je to možné. V případě že Vám řidič nabídne uschovat zavazadla do kufru, musíte počítat s tím že se může stát to že vám s nimi může odjet, ať už naschvál nebo nechtěně. Pokud máte zavazadla v kufru a vystupujete, tak je dobré řidiči připomenout že si chcete vzít svou "bagáž" z kufru, nechte si otevřené dvěře-vyzvedněte si zavazadla-rozlučte se:) s otevřenými dveřmi by se hůře ujíždělo že....Co se týče komunikace během cesty, tak je to slušností stopaře. Zabavit řidiče a nebojte se bavit, někdy můžete dostat cenné rady a tipy, které se na stopu určitě hodí. Co se týče trasy tak bych doporučil mít naplánované i alternativní trasy, pro případ že sjedete někde z cesty.

6. Holky

Všem je jistě jasné, že pro holky je stopování nebezpečnější. Může se stát, že budete čelit sexuálním narážkám nebo se vás někdo pokusí znásilnit. Pokud si nejste jistá, že se zvládnete ubránit, nestopujte. Spousta řidičů bere holky sice raději než kluky, protože jsou méně nebezpečné. Zárověn je spousta řidičů, kteří naopak holky neberou z důvodu nebezpečí z různých nařčení. Bylo již mnoho případů, kdy holka křivě obvinila řidiče ze znásilnění, například jen proto, aby doma vysvětlila proč přijela tak pozdě. A když už chcete cestovat stopem, tak bych doporučil vzít sebou nějakého toho chlapáka stopaře:) pojede se vám lépe.

Závěrem bych samozřejmě všem stopařům a stopařkám, popřál mnoho štastných cest a příjemných zážitků a hlavně abychom se všichni vrátili domů. Jak já říkám: "Všechny cesty vedou domů"

Zpět

Vyhledávání

© 2009-2010 MoodyTrips: Všechna práva vyhrazena.

Servis a prodej výpočetní techniky- Lukáš Krejčí .: EM-LINKS :. Katalog odkazů Alfa-Elchron Katalog-odkazů.cz Výměna ikonek,odkazů a bannerů Hry onlineAutostop CestujLevněji.cz