Chotěbuz-Podobora

16.03.2010 14:40

Dalším tipem na výlet, bude zase trošku "nakouknutí" do minulosti.....

Chotěbuz-Podobora je jednou z nejvýznamnějších pravěkých památek v Moravskoslezkém Kraji, kde se na říční terase rozkládalo mohutné pravěké trojdílné hradiště, které bylo osídleno ve dvou fázích a to v první fázi: Pravěká cca 800 – 400 let př. n. l. a druhé fázi: Období Slovanské v tomto období zde postupně vyrůstalo hradisko, které sloužilo především jako hospodářské a mocenské centrum. Předpokládá se že právě v těchto letech zde sídlila vyznámná společenská elita, což jenom potrvzují archeologické nálezy mezi které patřila výbava jízdních bojovníků jako např. udidlo a ostruhy či zbraně svědčící o násilném zániku hradiska, např. sekery, hroty šípů, nože. Z množství nálezů lze jmenovat také běžné předměty jako byla kosa, nůžky, vědérko apod. Velmi známé je také železné pouto, pravděpodobně používané při obchodu s otroky. Dalším zajímavým nálezem který jen potvrdil hospodářskou uspěšnost byla mince uherského krále Štěpána.

V současné době je na místě vybudován archopark, který by měl v budoucnu přiblížit návštěvníkům a veřejnosti vůbec život raně středověkého hradiska a rekonstruovat i přibližnou podobu zde nalezených objektů. Jeho součástí budou rekonstrukce jak fortifikací, tak i běžných obytných staveb či výrobních zařízení. Návštěvník tak získá možnost nahlédnout do každodenního života našich předků v minulosti.

Doprava
autem je v současné době možný po silnici, odbočující z hlavního tahu z Českého Těšína na Karvinou za obcí Chotěbuz vlevo. Turisté, kteří přijedou vlakem, musí vysednout ve stanici ČD Chotěbuz, odkud je to k Archeoparku asi 1 km (10 min. chůze). Cesta od nádraží je značena oranžovými šipkami na cestě a bílými a růžovými šipkami na sloupech.

Vstupné a Otevírací doba

Bohužel v době psani toho článku nebyly k dispozici tyto údaje, proto doporučuji navštívit oficialní stránky: https://www.muzeumct.cz/pobocky/pobocky/chotebuz.php

 

 

Zpět

Vyhledávání

© 2009-2010 MoodyTrips: Všechna práva vyhrazena.

Servis a prodej výpočetní techniky- Lukáš Krejčí .: EM-LINKS :. Katalog odkazů Alfa-Elchron Katalog-odkazů.cz Výměna ikonek,odkazů a bannerů Hry onlineAutostop CestujLevněji.cz