Couchsurfing aneb. nocleh zdarma ve 232 zemích

14.08.2010 18:47

Jestliže člověku nevadí že by spal na gauči a cestoval stopem, může si užít perfektní dovolenou. Je to docela jednoduché o autostopu jsem psal již dříve, ale co se týče ubytování apod. jsem zatím ještě nepsal. Každého z Vás jistě napadne nocleh ve stanu nebo dokonce pod širákem, ale co s těmi, kteří by stopem nejeli do zahraničí kvuli tomu že by museli přespávat ve volné přírodě? I oni si najdou své, jedinou finančně nenáročnou možností pro ně je tzv. couchsurfing. O co vlastně jde? Projekt couchsurfing je druhem tzv. socialní sítě, která obsahuje desítky tisíc volných gaučů, pohovek, postelí a míst k přespaní po celém světě. Adresa projektu : https://www.couchsurfing.org/ Po zaregistrování se stanete členem komunity , služba funguje na principu nabídky noclehů v mnoha (nejen)velkých městech po celé zemi, nocleh je zadarmo a nabízí ho obvykle studenti ale i starší lidé , samozřejmě můžete taktéž  nabídnout svůj volný gauč občasnému návštěvníkovi. Ale nemusíte, záleží jen a jen na Vás. Další možností jak se odvděčit nebo něco nabídnout, jsou prohlídky vašeho města nebo jen tak nabídnout svůj čas, který občas věnujete domluvené schůzce s jedním ze "surfařů". V současné době se projektu zučastní něco okolo 1 100 000 členů ve 232 zemích a podle serveru jich 40% právě nabízí svůj gauč k přespání. Možná si teď říkáte : "Jak to je s bezpečností?" na to je jednoduché odpovědět, svého hostitele si můžete vybrat na základě referencí napsaných jinými uživateli, kteří "gauč" hostitele využili, tudíž pokud uvidím hostitele s kvalitní referencí a kladným hodnocením tak si zvolím jej, než-li někoho o kom se nepíše v dobrém.  Tímto způsobem "ubytování" získáte další zkušenosti a přeci jenom poznáte zemi kam cestujete mnohem více, vaši hostitelé si s vámi obvykle rádi popovídají a určitě vám poví i něco víc o své zemi, než-li říkají turistické příručky. Na závěr si uvedeme takové desatero základních pravidel "surfaře" :

  • 1. Předem a jasně informujte hostitele o svém příjezdu a délce pobytu.
  • 2. Přineste si vlastní stravu. Pokud je vám jídlo nabídnuto, pokuste se si jej zasloužit (pomozte s přípravou, mytím nádobí, nakupte část surovin atd.)
  • 3. Buďte přizpůsobiví. Hostitel může mít jiný životní styl a vy jej musíte respektovat.
  • 4. Prokažte vděčnost, drobný dárek jako poděkování neuškodí. Inspiraci najdete na profilu hostitele, vezměte ovšem na vědomí i danou kulturu (muslima lahev vína příliš nepotěší).
  • 5. Udržujte pořádek. Pokuste se zabírat co nejméně místa a uklízejte po sobě.
  • 6. Mějte dostatek financí. Hostitel není povinován poskytnout víc než střechu nad hlavou. Pokud dojde na společné výdaje (např. benzin či jízdné) nabídněte kompenzaci.
  • 7. Nevoďte si hosty.
  • 8. Snažte se být nápomocní. Pokud si od hostitele něco půjčíte, pokuste se o navrácení v lepším stavu (např. přifoukněte kolo nebo dotankujte nádrž auta).
  • 9. Nepoužívejte telefon ani počítač bez předchozí domluvy.
  • 10. PODĚKUJTE! Osobně při odjezdu, případně ještě dalšími způsoby po něm. Pohlednice či e-mail vždy potěší.

 

Dalším v podstatě stejně fungujícím systémem je taktéž https://www.hospitalityclub.org/ , takže jen si vybrat a vyrazit. Určitě služeb uvedených serverů jednou využiju a napíšu vám sem jak jsem dopadl:)

 

Zpět

Vyhledávání

© 2009-2010 MoodyTrips: Všechna práva vyhrazena.

Servis a prodej výpočetní techniky- Lukáš Krejčí .: EM-LINKS :. Katalog odkazů Alfa-Elchron Katalog-odkazů.cz Výměna ikonek,odkazů a bannerů Hry onlineAutostop CestujLevněji.cz