Města duchů: 2. díl- Milovice

18.07.2010 00:00

V minulém díle jsem vám pověděl něco málo o ukrajinské Pripjaťi a tentokrát nebudeme muset jít ani tak daleko. Jedno z dalších měst duchů se ukrývá nedaleko od Prahy. Jsou to středočeské Milovice a bývalý vojenský prostor. Už při příjezdu na tohle místo můžete mít dojem, jak něco takového v česku může doposud existovat? Pojďme se podívat na to co vlastně zkáze tohodle místa předcházelo.

Vojenský život zde začal v roce 1904, kdy si zde rakouská armáda vyčlenila 3465 ha půdy pro stavbu svého vlastního polniho výcvikového táboru. Později zde taky vybudovali i střelnici a nakonec o rok později zde sloužilo skoro 2000 vojáků. Další zajimavou funkci tento tábor plnil za dob první světové války, kdy zde byli drženi italští a ruští zajatci. Dokonce ti italští zde mají vlastní vojenský hřbitov. Svůj učel tento prostor taktéž splňoval i pro prvorepublikovou armádu. V době příchodu prvorepublikové armády bylo taktéž rozhodnuto o zrušení obce "Mladá". Obyvatelstvo bylo přesídleno a ruiny a zbytky vesnice sloužily jako cvičné cíle. Od roku 1921 zde začla fungovat i vojenská trať z Lysé nad Labem, uváděná dnes pod číslem 232. Mezi válkami zde bylo zřízeno i vojenské letiště Boží Dar, které je součástí areálu.

                       Jeden z hangárů                                       Odjezd specialního vlaku Milovice-Moskva

V roce 1939 přišla na řadu německá armáda, která zde natáčela propagandistické filmy, které pak byly ve filmových týdenících vydávány za záběry z východní fronty. Dokonce se i povídá že zde nějakou dobu byl i sám Hitler, ale nikdy to nebylo potvrzeno. Ke konci války se zde schromažďovaly pluky utíkající před rudou armádou do amerického zajetí, dokonce zde byl i obrněný vlak, kterým se během pražského povstání jednotky SS snažily zasáhnout do bojů v Praze. Po válce zde opět sloužila československá armáda a to až do roku 1969, kdy jí vystřídaly sovětské okupační jednotky a právě pro její potřeby byl denně vypravován z Milovic do Moskvy speciální vlak. V roce 1991 opustila sovětská armáda prostor Milovic, za celou tu dobu se počítá že se zde vystřídalo celkem 60 000 až 80 000 sovětských vojáků, kteří se podíleli na okupaci Československa.  Právě po jejich odchodu zde zůstaly prázdné civilní ale i vojenské budovy, místo které žilo téměř 87 let žilo vojenský život náhle zeje prázdnotou. Místo které rozhlohou odpovídalo několika krajským městům, místo kde sloužilo nespočet vojáků. Místo kde žily nejen české a sovětské rodiny, místo s bohatou minulostí.

Jak to na místě vlastně vypadá dnes? Jednoduše řečeno, zdevastováno. Rozpadlé, místy shořelé paneláky, kde jen s těží najdete snad jen jediné nerozbité okno. V žádné z budov snad nezůstal ani kousek železa, mědi nebo jiného lehce prodejného kovu. Místní a nejen ti prostě vše rozkradli, právě na tomhle místě se projevila česká nenechavost. Ale to už je kapitola o nečem jiném. Návštěvu tohoto místa bych považoval za docela náučnou a zajímavou. Přeci jenom, podívat se někam kde se vystřídalo hned několik armád a odkud byla vlastně z části řízena okupace československa by mohlo být určitě zajímavé a dobrodružné. V okolí jsou nejen civilní budovy ale i podzemní bunkry a mnoho dalšího. Ale vzhledem k informacím, že na místě nemusí být zrovna bezpečno bych se určitě na prohlídku nevydával sám a nalehko. Na konec se můžete podívat na video, které vám v doprovodu strašidelné hudby dodá trošku Milovické atmosféry.

 

 

Tak snad jste se opět dozvěděli něco nového a zajímavého a už se můžete těšit na příští díl kdy se opět podíváme do nějakého toho města duchů.

 

Zpět

Vyhledávání

© 2009-2010 MoodyTrips: Všechna práva vyhrazena.

Servis a prodej výpočetní techniky- Lukáš Krejčí .: EM-LINKS :. Katalog odkazů Alfa-Elchron Katalog-odkazů.cz Výměna ikonek,odkazů a bannerů Hry onlineAutostop CestujLevněji.cz