Města duchů: 1. díl- Pripjať

11.07.2010 10:50

Tímto článkem resp. miničlánkem bych chtěl zahájit takovou sérii několika miničlánků ve kterých Vám sem něco napíšu o tzv. Městech duchů. Proč jsem si vlastně tohle téma vybral? Protože pro většinu z nás včetně mně by návštěva takových míst byla zajímavá a mnohdy i vysněná. Města duchů jsou vlastně místa kde "donedávna" žili bezproblémově lidé, ale z nějakých (různých) příčin museli tyto města rychle opustit. A nechali je zde tak jak na těchto místech žili, tak jak si tyto místa vybudovali. Pojďme se podívat co po nich zbylo a jaká je možnost jejich navštívení. V prvním díle této série miničlánků se podíváme do Ukrajinského (města) Pripjať.

Název města Vám již možná nic neříká, ale v dobách komunismu se o něm docela mluvilo. Konkrétně v 90. letech minulého století, kdy město bylo ohroženo neviditelným zabijákem. Tím neviditelným zabijákem byla radioktivita, která se na město šířila z poškozené jaderné elektrárny černobyl. Vše se seběhlo docela rychle, když v noci někteří z nespících obyvatel města mohli vidět výbuch a následný velký požár v elektrárně. Nikomu doposud nebylo jasné co se děje, slyšeli pouze houkající sirény přijíždějících hasičů, kteří si jeli pro smrt. Druhý den ráno byli obyvatelé Pripjaťe, upozorněni na náhlou evakuaci celého města. Nebyl jim sdělen důvod, nebylo jim řečeno kam půjdou, prostě okamžitá evakuace všech. Evakuace započala v odpoledních hodinách 27. dubna 1986. Na kolony autobusů směrujích z města, křik dětí a zmatek obyvatel téměř padesátitisícového města dohlíželi na každém rohu speciální milicionářské jednotky. Evakuace měla takto trvat necelé tři dny, ale díky nepravdě kterou vláda SSSR všem sdělila, trvá de facto až do dnes. Někteří s původních obyvatel zde zůstali navzdory neviditelnému zabijáku, který stejně svého dřív než později dosáhl. Dalo by se říct že zabíjel čas, nemoc ozářením může trvat i desítky let a taktéž bych mohl říct že následky černobylské havárie zabíjí dodnes. Zvýšená míra radiace má dodnes vliv na výskyt rakoviny, laukemie a rození nedokonalých dětí. Některé případy můžete shlédnout na těchto fotografiich.

Video jen pro ODVÁŽNĚJŠÍ

Ale vraťme se zpět k městu, jak to v něm vlastně vypadá dnes? Vypadá to tam tak jak ho lidé opustili, na některých místech můžete dokonce najít pověšené prádlo na šnůrách na kterých se už víc než 20 let suší pro nikoho. Vzhledem k uplynulým letem už je známa mírná destrukce některých budov. Takže neberte doslova že vypadá tak jak ho lidé opustili. Namysli mám například vybavení bytu, které už je po tolika letech rozkradené nebo zničené. Přesto ale můžete najít skvosti zdejší kultury, staré knihy atd. Je zde taktéž velká zajímavost, která dodnes je dominantou Pripjaťe a tou je velké ruské kolo v místním lunaparku, který se jakoby zastavil z minuty na minutu.

 

Atmosféra je na místě určitě zajímavá, řekl bych takové absolutní ticho s občasným zavátím vánku. A procházet se po městě ve kterém "nedávno" žilo 50 000 lidí a teď tu není nikdo by mohl být docela zajímavý pocit, nehledě na to že velká část z nich umřela. Tudíž bych se ani nedivil různým hledačům paranormálních jevů kdyby zde po nocích pohledávali duchy. Dále by se tu určitě líbilo rybářům, v chladích nádržích elektrárny totiž žijou až 2,5 m velcí sumci a amuři(bohužel nejedlí). Krátká ukázka na následujícím videu.

Tímto se pomalu schyjuleme ke konci článku a chtěl bych ještě podotknou že dle mého není problém se sem zajet podívat, akorát to chce ukrajinské vízum a nějaké povolení pro vstup do "zakázané" oblasti. Pokud seženu nějaké informace o získávání těchto dokumentů pokusím se je zde přidat.

Doplněno 12.7

Tak jsem našel navíc pár informací ohledně cestování do zakázané zóny, všechny potřebné informace o povoleních atd. nalezente na stránkách: https://www.pripyat.eu

Doplněno 19.7

Našel jsem ještě jedno video, atmosféra Pripjaťe a okolí...

 

Zpět

Vyhledávání

© 2009-2010 MoodyTrips: Všechna práva vyhrazena.

Servis a prodej výpočetní techniky- Lukáš Krejčí .: EM-LINKS :. Katalog odkazů Alfa-Elchron Katalog-odkazů.cz Výměna ikonek,odkazů a bannerů Hry onlineAutostop CestujLevněji.cz