Města duchů: 6.Díl- Centralia (USA / Pennsylvania)

15.08.2010 10:27

Jak jsem již slíbil v minulém díle, v rámci dnešního dílu se dozvíme něco o pennsylvánské Centralii. Název města jako samotného vám možná nic neříká, ani bych se nedivil. Ale když vám povím že tohle město bylo hlavním dějištěm filmu Silent Hill možná si někteří z vás vzpomenou na americkou vesnici plnou kouře a popela. Ve skutečnosti to není zas tak "hrozné" jak to bylo vyobrazeno ve filmu, ale s požárem to má stále něco společného.

Městečko Centralia bylo obyčejné jako všechny městečka v okolí, do doby než byly objeveny ložiska černého uhlí a započala těžba. V průběhu let se z Centralie stalo dulní městečko asi z tisícovkou obyvatel. Všechno to začalo rokem 1962 kdy došlo k zapálení nelegální skládky v již dávno nepoužívané a otevřené sloji. Pro místní hasiče nebyl problém tento požár uhasit a tak na povrchu se zdálo býti vše takřka v pořádku, ale opak byl pravdou požár se šířil podzemními slojemi dál a dál a i přes veškerou snahu hasičů se jej nedařilo uhasit. Oheň si v podzemí hořel nerušeně dál a veškeré pokusy o jeho zastavení byly bezúspěšné. Na situaci na povrchu to nemělo žádný vliv až do chvíle kdy se na povrch začaly dostávat toxické plyny vznikající při spalování uhlí. Jedním z nich byl právě oxid uhelnatý, díky kterému byly v roce 1969 evakuovány tři rodiny. Dalším varováním byl benzín, skladovaný v podzemních nádržích pod čerpací stanicí jehož teplota začala dosahovat v průměru okolo 79 °C. Díky této informaci se už o požár začala zajímat široká veřejnost. Poslední kapkou byla událost v roce 1981, při které se malý chlapec jménem Todd propadl do otevřené pukliny v zemi. Tohoto malého chlapce však včas zachránili, ale politikům v této chvíli právě došlo že je na čase něco dělat. V době konání kongresu, bylo pro tuto oblast uvolněno celkem 42. milionů dolarů určených na přesídlení místních obyvatel do okolních měst a hlavně z dosahu požáru. A tak se do roku 1992 veškeré obyvatelstvo z těchto míst vystěhovalo, vyjímkou dodnes zůstalo pouze 10 lidí kteří tomuto místu "zařídili" titul nejméně obydleného místa ve spojených státech.

Fotka hlavní ulice před požárem a po 18 letech

Dodnes požár v podzemí hoří a odborníci odhadují že, než zásoby uhlí dočista shoří může to trvat až 250 let. Tudíž městečko Centralia je díky toxickým výparům a vysokým teplotám neobyvatelné a dalo by se říct že již v podstatě zaniklo. Z několika desítek budov co zde byly před požárem zbyl jen zlomek a městečko je přistupné pouze na vlastní nebezpečí. Vstup na jeho uzemí velmi nebezpečný a může způsobit až smrt.

Varovná cedule poukazující na podzemní požár a nebezpečí zranění nebo smrti

A nakonec opět video:

 


Zpět

Vyhledávání

© 2009-2010 MoodyTrips: Všechna práva vyhrazena.

Servis a prodej výpočetní techniky- Lukáš Krejčí .: EM-LINKS :. Katalog odkazů Alfa-Elchron Katalog-odkazů.cz Výměna ikonek,odkazů a bannerů Hry onlineAutostop CestujLevněji.cz