Tišnovsko

20.01.2010 14:41

Tím "příště" v minulém tipu jsem myslel ještě dnes, další tip na výlet opět z "Jihu":-)

Tišnovsko a okolí skrýva nádherné výhledy do čarokrásné přírody, "bránu nebes" a mnoho dalších krás........

 

Tišnov

 

V udolí vytvořeném řekou Svratkou a ve stínu hory Květnice leží město s osmi tisíci obvytel, o kterém bych Vám rád pověděl pár zajímavostí. První dochovanou zmínkou o tomhle místě se nalézá v listině z roku 1233, v níž je zmiňován cisterciánský klášter Porta Coeli založený o tři roky dříve Konstancií Uherskou. "Již zmíněný klášter Porta Coeli jsem sice nenavštívil ale pouze jsem se kolem něj prošel, již podle zevnějšku usuzuji že zanedbat jeho návštěvu by byla velká škoda, určitě je o co stát."Další zajímavostí okolí Tišnova je vrch Květnice(470 m.n.m) který je významným geologických nalezištěm a v jejiž útrovách se skrývá nejedna jeskyně(bohužel nedostupné). Na Květnici žije něco okolo  250 druhů motýlů, 31 druhů plžů a 46 druhů ptáků. Takže v létě to musí být nádherná podívaná. Mezi zajímavé akce které v tomhle městě můžeme absolvovat bych zařadil každoročně konanou mezinárodní výstavu minerálů která se koná v budově místní školy a sokolovny. Na škodu nepřijde ani procházka centrem, například na náměstí Míru můžete zpozorovat nádhernou radnici a opodál i gotický kostel sv.Václava.

 

Porta Coeli-brána nebes

Klášter cisterciáckého řádu v Předkláštěří Porta Coeli patří k nejvýznamnějším středověkým památkám na území České republiky.
Byl založen r. 1233 královnou Konstancií, vdovou po Přemyslu Otakaru I. Přestože klášter prodělal v průběhu staletí četné až drastické změny, zachoval si své architektonicky cenné prvky. Bohatě zdobený gotický portál je unikátní uměleckou prací v celé střední Evropě. Křížová chodba je zaklenuta žebrovými klenbami, nad kněžištěm šestidílnou žebrovou klenbou a je jedinou neporušenou stavbou tohoto typu na Moravě. Křížová chodba kolem rajské zahrady s konventem navazuje na baziliku. Sochařská výzdoba je od J. Winterhaldera a O. Schweigla, obrazy od F. A. Maulbertsche, Ign. Raaba a J. Sterna. Většina klášterních budov pochází ze 17. a 18. století. Klášter je přístupný po celý rok. Nachází se zde i Muzeum Brněnska - Podhorácké muzeum.

zdroj: tisnovsko.com

Kde Tišnov naleznu? V tomto vám zajisté pomůže tato interaktivní mapa


Zvětšit mapu

 

 

Zpět

Vyhledávání

© 2009-2010 MoodyTrips: Všechna práva vyhrazena.

Servis a prodej výpočetní techniky- Lukáš Krejčí .: EM-LINKS :. Katalog odkazů Alfa-Elchron Katalog-odkazů.cz Výměna ikonek,odkazů a bannerů Hry onlineAutostop CestujLevněji.cz